O nas

Jesteśmy zespołem praktykujących lekarzy-klinicystów z dużym doświadczeniem naukowym. Naszą wspólną pasją jest poszukiwanie zależności i związków w procesach biologicznych, w czym pomaga nam wiedza zdobyta na licznych szkoleniach z zakresu statystyki medycznej prowadzonych przez czołowych specjalistów w Polsce.

Współczesne metody diagnostyczne (n.p.: badania genetyczne, obrazowe, itd.) oraz bazy danych chorych dostarczają niezliczoną ilość informacji, umożliwiając prowadzenie najrozmaitszych badań w poszczególnych branżach medycznych. W związku z tym, stale rośnie zapotrzebowanie na wykonywanie analiz, powodując przyspieszony rozwój zastosowania narzędzi statystycznych i informatycznych.

Często zasadnicze trudności są związane z błędnym nastawieniem w stounku do analiz statystycznych danych, które spotyka się u naukowców nie jednokrotnie. Jest to próba udowodnienia założonej wcześniej teorii za wszelką cenę. Zamiast pytania do statystyka - „czy istnieją zależności pomiędzy zjawiskiem A i B?”, badacz błędnie prosi - „proszę udowodnić, że A ma (konkretny i wstępnie oszacowany) wpływ na B, bo tak udowodniono w publikacji X”. Z takiego założenia wynikają częste, negatywne wyniki pracy, odbiegające od ustalonych poglądów, nie publikowane, wędrujące „do biurka”.

Naszym klientom proponujemy niestandardowe podejście, przy którym traktujemy liczby z „zimną krwią” oraz staramy się znaleźć „przepis” na interpretację nawet takich danych, z których pozornie „nic nie wynika”.

Kolejnym problemem, który stoi przed badaczem jest brak gruntownej wiedzy dotyczącej metod statystycznych oraz brak doświadczenia w zastosowaniu narzędzi informatycznych. Równie często współpraca ze specjalistą-statystykiem jest trudna, bowiem nie posiada on wiedzy merytorycznej dotyczącej Twojego badania. Oznacza to, iż badacz wie, czego szukać, ale nie wie jak, a statystyk wie jak szukać, ale nie wie czego. Jedyną drogą do sukcesu w takim przypadku jest znalezienie sposobu na porozumienie się.

Istotnym atutem naszego zespołu jest współpraca lekarzy różnych specjalności z doświadczeniem statystycznym wraz ze specjalistami-statystykami i informatykami. Pozwala to nie tylko na przeprowadzenie analiz statystycznych na wysokim poziomie, ale również na wdrożenie narzędzi informatycznych automatyzujących etapy zbioru danych, analiz i tworzenie programów analitycznych na podstawie opracowanych modeli.